7 paź 2013

Kredyty konsolidacyjne - najważniejsze kwestie o których powinieneś wiedzieć

O kredytach konsolidacyjnych powstało już mnóstwo publikacji i innych tego typu, ale niestety, kwestia ta wciąż jest nieznana większej rzeszy naszego społeczeństwa. Warto to jednak zmienić, tym bardziej że oferty zeń związane pojawiają się coraz częściej, a sami klienci coraz częściej je też zaczynają doceniać. Zresztą, nic w tym dziwnego, ponieważ zaciągamy coraz to większą ilość kredytów, bez względu na to, czy chodzi o mieszkanie, kredyty gotówkowe, karty kredytowe czy inne. Co więc warto wiedzieć, zanim zaciągniemy swój własny kredyt konsolidacyjny?


Zabezpieczenie


Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na jaką trzeba tu spojrzeć, jest zabezpieczenie konsolidacyjne, dotyczące zobowiązań na większe kwoty. Występować ono może bowiem jako prawo banku do określonej nieruchomości na określonych warunkach, wpis hipoteki na jego rzecz do tak zwanej księgi wieczystej, ubezpieczenie danej nieruchomości i dokonanie cesji na rzecz instytucji bankowej, a także ubezpieczenie samego kredytu. Jeśli chodzi zaś o przedmiot, konsolidacja kredytów może być zabezpieczona i przez mieszkanie, i przez dom, i przez kamienicę, i przez segment, i nawet przez działkę budowlaną bądź rolną. Mało tego, banki dopuszczają tu również udział osób trzecich, na wypadek sytuacji, kiedy to sami wyżej wymienionych po prostu nie posiadamy.

Kwota


Drugą rzeczą, jaka budzi niemałą ciekawość szeroko rozumianej klienteli, jest wartość, na jaką kredyt konsolidacyjny może być zaciągnięty. Bo jest to jakieś siedemdziesiąt procent wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie. W praktyce wygląda to zaś tak, że zaciągnąć możemy zobowiązanie na jakieś pięćset tysięcy złotych, a zatem objąć tym możemy naprawdę olbrzymie kredyty.

Oprocentowanie


Bez względu na to, czy interesuje nas konsolidacja kredytów, czy może jakieś inne zobowiązania bankowe- kwestia oprocentowania jest wciąż nad wyraz istotna. W tym przypadku jest to jednak o tyle różne, że wartość tegoż parametru uzależniona jest od sumy całego kredytu i inaczej do tego podejść po prostu nie można. Banki różnie liczą bowiem dla konsolidacji kredytów mieszkaniowych, a inne dla gotówkowych. Powyższe to oczywiście wierzchołek góry lodowej, bowiem tematyka ta jest znacznie bardziej skomplikowana, toteż warto ją rozeznawać we własnym zakresie.