4 gru 2013

Jak zadbać o swoje finanse osobiste?

Wiele osób boryka się z problemami natury finansowej. Pieniądze pojawiają się na ich koncie i zaraz znikają. Często osoby te nie mają pojęcia, co jest powodem ciągłego braku gotówki. Nie raz okazuje się, że mają wysokie dochody, a mimo tego nie mają żadnych oszczędności na czarną godzinę.

Co zrobić, żeby nie dopuścić do braków w domowym budżecie?

Finanse osobiste należy mieć zawsze pod ścisłą kontrolą. Jeśli wiemy, że dużo wydajemy na zakupy, zacznijmy zbierać paragony lub zapisywać ile i na co wydaliśmy. Pozwoli nam to na sprawdzenie, gdzie marnujemy najwięcej gotówki. Na zakupach uważajmy także na promocje i pamiętajmy, żeby nie kupować zbyt wielu rzeczy na zapas, gdyż najczęściej okazuje się, że nie starczają one na dłużej, ponieważ więcej ich zużywamy. Ponadto zanim pójdziemy do sklepu zróbmy listę potrzebnych produktów, by uniknąć zakupów pod wpływem emocji.

Warto także monitorować swoje zadłużenie. Nie bierzmy kredytów, gdy wiemy, że kolejna rata zbytnio obciąży nasz domowy budżet. Nie dajmy się również skusić na kolejne karty kredytowe czy na zwiększenie limitu w koncie. W przypadku dużej liczby pożyczek możemy postarać się także o ich konsolidację, gdyż koszt jednego kredytu jest nieporównywalnie niższy niż kilku.

Aby nasze finanse były w lepszym stanie, powinniśmy również zacząć regularnie oszczędzać. Możemy to zrobić na wiele sposobów, np. poprzez inwestycje w obligacje, fundusze inwestycyjne, odkładanie na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Należy mieć jednak wzgląd na to, że najlepiej jest wyrobić w sobie nawyk odkładania 10% swoich comiesięcznych dochodów. Może wydawać się to trudne, jednak jest to w większości przypadków wykonalne. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto odkładać pieniądze od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, ponieważ większość z nas, gdy ma zamiar oszczędzać chce odkładać środki, które pozostaną na koncie na koniec miesiąca i często okazuje się wtedy, że nie zostało nam już nic.

Rozmawiajmy o pieniądzach

Nie wstydźmy się tego, że dbamy o swoje finanse osobiste. Rozmawiajmy o tym ze znajomymi, z rodziną i z dziećmi. Jeżeli nie będziemy tego robić, nie będą mieli oni możliwości poznania naszej wiedzy ani podzielenia się z nami własnymi doświadczeniami. Szczególnie ważne jest to w przypadku naszych pociech, gdyż to rodzice powinni nauczyć je mądrego gospodarowania gotówką i oszczędzania. Jeśli rozmowy o pieniądzach będą traktowane przez nas jak coś zupełnie normalnego, nie będziemy się o nie kłócić i ciągle narzekać, że mamy ich za mało, możemy mieć gwarancję, że nasze dzieci będą potrafiły racjonalnie je wydawać i odkładać.