7 paź 2013

Najpowszechniejsze formy finansowania przedsiębiorstw

Finansowanie przedsiębiorstw to nic innego, jak sposób zdobywania kapitału niezbędnego do ich rozwoju, aczkolwiek definicja ta jest stosunkowo ogólna i nie obejmuje poszczególnych jego rodzajów. Warto więc sobie to przybliżyć, tym bardziej że otwieranie własnej działalności gospodarczej jest praktyką coraz to powszechniejszą i prostszą w realizacji.

Finansowanie wewnętrzne i wewnętrzne


I tak oto po pierwsze, naprawdę warto zapoznać się z tematyką finansowania wewnętrznego oraz zewnętrznego, z czego z tego pierwszego (w postaci środków właściciela i innych źródeł nieangażujących kapitału ze strony osób trzecich) korzystają najczęściej przedsiębiorstwa bez osobowości prawnej. Z drugich natomiast korzystają już spółki akcyjne i spółki z o.o., czyli firmy posiadające ową osobowość prawną, a należy doń środki wypracowane przez działalność w trakcie jej trwania. Warto też nadmienić, że kredyty dla firm zaliczane są właśnie do finansowania zewnętrznego, podobnie jak leasing czy wykorzystywanie średnioterminowego oraz długoterminowego kapitału inwestycyjnego.

Kapitał własny i obcy


To jednak nie koniec, ponieważ finansowanie przedsiębiorstw można podzielić na to pochodzące z kapitału własnego i na to pochodzące z kapitału obcego, z czego to drugie jest po prostu zobowiązaniem takim jak właśnie wymieniony kapitał inwestycyjny czy chociażby pozyskiwanie inwestorów, emisja akcji i tak dalej.

Kapitał krótkoterminowy i długoterminowy


Kolejny rozdział to ten uwzględniający czas, jaki firma posiada, aby go wykorzystać, w związku z czym wyróżniamy tu kapitał krótkoterminowy i długoterminowy. Co jednak ciekawe, kapitał własny ma zawsze charakter długoterminowy, ponieważ jest to kapitał prywatny.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, przedstawiony po to, aby zdawać sobie sprawę, że kredyty dla firm to nie wszystko i że jest o wiele więcej rozwiązań atrakcyjnych z punktu widzenia potencjalnego przedsiębiorcy. Warto o tym zatem pamiętać i podejmować decyzje adekwatne do naszych możliwości, bo w przeciwnym razie szybko popadniemy w bankructwo, a tego przecież chyba nie chce nikt, nieprawdaż? W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze można też sięgnąć do książek bądź na szeroko rozumiane fora dyskusyjne, gdzie ludzie wymieniają się między sobą informacjami.