7 paź 2013

Finanse po polsku - czyli jak skutecznie zarabiać

Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby sporo zarabiać. A już na pewno nie ma takiej, która nie chciałaby zarabiać bez wychodzenia z domu. Powstaje oczywiście pytanie, czy jest to właściwie możliwe – w końcu pieniądze nie rosną na drzewach i aby je zdobyć, trzeba się mimo wszystko trochę wysilić. Co jednak, jeśli ten wysiłek ograniczymy do samej wizyty w banku?

Inwestycje okazją do zarobku


Wbrew pozorom wcale to nie jest takie absurdalne – dzisiaj inwestycje finansowe można przeprowadzić nawet na odległość. Wystarczy mieć internetowe konto w banku i w formie elektronicznej zlecić np. założenie lokaty czy zgłosić chęć uczestniczenia w funduszu inwestycyjnym. Taka forma inwestowania sprawdza się w Polsce już od wielu lat i z każdym kolejnym rokiem przekonują się do niej kolejne tysiące Polaków.

To doskonała okazja do tego, aby przy minimalnym nakładzie pracy trochę zarobić: wybierając odpowiednią ofertę lokaty czy decydując się na fundusze inwestycyjne minimalnego ryzyka ma się gwarancję pewnych zysków.

Oszczędzanie to też zarabianie


Dla osób niechętnych do inwestowania pozostaje na szczęście inna forma zarabiania biernego, która polega na zwyczajnym oszczędzaniu. Zamiast wydawać pieniądze na chwilową zachciankę – czy to nowy ciuch, wyjazd weekendowy a nawet zwykły batonik – można je odłożyć na później. Uzbierane w ten sposób oszczędności z pewnością kiedyś się przydadzą: jeśli nie na czarną godzinę, to na przykład jako wkład własny pod zakup mieszkania, samochodu czy na inny duży wydatek.

Aby zwiększyć zarobek z oszczędzonych pieniędzy można je ulokować np. na koncie oszczędnościowym. Jego oprocentowanie jest wyższe niż na normalnym rachunku bankowym, co zapewnia analogicznie nieco wyższe zyski z odsetek.

Pakiety obligacyjne Skarbu PaństwaKolejną opcją na zarabianie w polskich realiach są na przykład obligacje emitowane przez Skarb Państwa, które wykupuje się na określony czas. Kiedy termin minie, pakiety obligacyjne z powrotem odsprzedaje się właścicielowi (Skarbowi Państwa), zgarniając całą włożoną w zakup kwotę oraz odsetki.

Zakup nieruchomości


Ostatnim (choć niekoniecznie najgorszym czy niesprawdzonym albo niebezpiecznym) sposobem na zarabianie pieniędzy mogą być inwestycje w nieruchomości. Kupno mieszkania, domu czy działki z myślą o wynajęciu lub dalszej odsprzedaży (gdy ceny pójdą w górę) to jeden z najczęściej wybieranych środków inwestycyjnych, dających dość sporą gwarancję zysków.