Wady i zalety bankowych kredytów dla firm

Pozyskanie środków na sfinansowanie bieżących wydatków w firmie jest bardzo ważne. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że przedsiębiorstwo może utracić płynność finansową, jego właściciel powinien zastanowić się w jaki sposób znaleźć pieniądze na pokrycie obecnych wydatków. Jeżeli tego nie zrobi, szybko może okazać się, że pojawiły się zaległości w Urzędzie Skarbowym, w ZUS-ie lub że pracownicy nie otrzymają wynagrodzeń w terminie. Nie jest to sytuacja komfortowa dla żadnego pracodawcy.



Najpopularniejszą formą pozyskania środków na pokrycie kosztów bieżącej działalności firmy jest zaciągnięcie kredytu w banku. Kredyty dla firm nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Trzeba pamiętać, że jak każdy inny kredyt mogą być one na lepszym lub gorszych warunkach i że nie powinniśmy decydować się na wzięcie pożyczki bez porównania poszczególnych ofert bankowych. Finansowanie przedsiębiorstw to także alternatywne rozwiązania takie jak: leasing czy factoring, jednak nie są one w stanie wspomóc firmy na każdej płaszczyźnie, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą złożone przedsięwzięcia i inwestycje.



Zalety kredytu dla firm



Najważniejszą zaletą kredytów dla firm jest możliwość dopasowania ich do wielkości i charakteru prowadzonej działalności. Bank nie narzuci nam z góry, że za otrzymane pieniądze możemy kupić jedynie urządzenia firmy Bosch lub że nie wolno nam wymienić więcej niż 10 komputerów. Finansowanie firm przez instytucje bankowe jest także możliwością na uzyskanie gotówki na skomplikowaną inwestycję, np. na zakup samochodu do transportu towarów, rozbudowę magazynu, wymianę narzędzi używanych do produkcji oraz na jednoczesne pokrycie kosztów reklamy. Podczas rozmowy z doradcą w placówce banku mamy także możliwość poznania jego opinii o naszej firmie. Często może być ona kluczowa do podjęcia decyzji o wprowadzeniu korzystnych zmian w naszym planie inwestycyjnym. Doświadczenie specjalistów od kredytów dla firm może być więc nieocenionym wsparciem. Kredyt dla firm pomoże nam także zachować płynność finansową i uniknąć zaległości w płatnościach w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym. Dodatkowym plusem skorzystania z pożyczki bankowej jest możliwość wciągnięcia jej do kosztów uzyskania przychodu.



Wady kredytu dla firm



Najdotkliwszą dla przedsiębiorców wadą tego typu kredytu jest jego bardzo mała dostępność dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Kredyt dla firm na start jest udzielany w Polsce jedynie przez kilka banków. Kolejnym minusem finansowania wydatków firmowych w banku jest długotrwały proces rozpatrywania wniosku. Przedsiębiorcy niejednokrotnie popadają w spore kłopoty finansowe zanim uda im się poznać odpowiedź z banku. Ponadto właściciele firm są zmuszeni do dopełnienia wielu formalności oraz często mają problemy z ustanowieniem zabezpieczeń dla kredytu. Kredyty dla firm nie są także tanie. Ich oprocentowanie (zwłaszcza kredytu obrotowego) jest naprawdę wysokie i sprawia, że przedsiębiorca co miesiąc wydaje sporą sumę na spłatę raty. Wysokość rat może także zmieniać się pod wpływem wielu czynników, m.in.: gdy zwiększą się koszty obsługi rachunku w wyniku zmiany cen energii, rozliczeń międzybankowych lub gdy wzrosną stopy procentowe NBP (ma to znaczenie w przypadku kredytów ze zmiennych oprocentowaniem).