4 gru 2013

Zalety i wady konsolidacji kredytów

Kredytowa konsolidacja, jak zresztą każdy inny produkt finansowo-bankowy, ma swoich zwolenników, którzy docenili jej zalety, ale i swoich przeciwników, którzy widzą w niej jedynie kolejny sposób na zarabianie banku. Prawda, a więc i opinia o konsolidacji, tkwi jak zawsze pośrodku i wiele zależy od tego, jak konsolidacyjny kredyt zostanie przez nas wykorzystany.

Czym jest konsolidacja kredytów?

Dyskutując o konsolidacji warto na początku w ogóle wiedzieć, czy ona właściwie jest. Jak zresztą sama nazwa wskazuje, konsolidacja kredytów to nic innego jak skonsolidowanie kilku zobowiązań względem banków lub parabanków, np. pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych czy remontowych w jedno „główne” zobowiązanie.

Zamiast więc płacić kilka różnych rat, często różnym podmiotom (w zależności od tego, gdzie zaciągnęliśmy daną pożyczkę lub kredyt), spłacamy teraz jedną ratę ze stałym oprocentowaniem. Mogą to być raty stałe o tej samej wysokości lub raty malejące, które wraz ze zbliżaniem się końca okresu spłaty są coraz mniejsze.

Konsolidację kredytową wykorzystuje się głównie w dwóch podstawowych sytuacjach: gdy wysokość spłacanych zobowiązań znacznie przekracza nasze możliwości finansowe i istnieje ryzyko, że wpadniemy w długi; druga sytuacja ma związek wyłącznie z dbałością o nasze domowe finanse. Konsoliduje się kredyty wtedy tylko dlatego, aby ujednolicić ratę i zaoszczędzać na odsetkach – płacąc odsetki z jednego zobowiązania a nie z kilku jednocześnie.

Zalety konsolidacji kredytów

Wspomniano wyżej, że kredyty konsolidacyjne mają swoje zalety. Wśród podstawowych trzeba wymienić niewątpliwie właśnie oszczędność pieniędzy. Jest to zresztą rzeczą całkowicie oczywistą, bowiem o wiele korzystniej wypada spłacanie odsetek z jednego kredytu o stałym, jednolitym oprocentowaniu, niż odsetek z kilku różnych kredytów, gdzie oprocentowanie również jest różne.

Prócz tego należy wymienić też większy komfort psychiczny. Znika bowiem problem troski o to, czy wszystkie raty zostały opłacone w terminie, czy też któraś z nich została przegapiona i być może niedługo będziemy musieli się zmagać z windykatorem lub komornikiem. Nie trzeba się również zastanawiać i kombinować na tym, skąd znaleźć pieniądze na opłacenie kilku dużych rat. Dzięki konsolidacji zamienia się je w jedną, zazwyczaj na tyle małą, aby móc swobodnie uzbierać pieniądze i nie zalegać z płatnościami.

Inną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest większa kontrolna nad wydatkami i domowym budżetem. Wynika to z samej oszczędności: pieniądze, które normalnie wydalibyśmy, aby opłacić odsetki od kilku kredytów, zwyczajnie zostają nam w portfelu i możemy nimi dowolnie dysponować na dowolny cel.

Wady kredytów konsolidacyjnych

Patrząc na to z tej perspektywy okazuje się, że kredyt konsolidacyjny właściwie nie posiada żadnych wad, na które można zwrócić uwagę. Jedynym mankamentem jest konieczność zastawienia np. hipoteki, ale tylko wtedy, gdy w grę wchodzą spore pieniądze, rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.