4 gru 2013

Kredyty gotówkowe ponownie coraz bardziej popularne

Niski poziom stóp procentowych może realnie zachęcać do zaciągania mniejszych lub większych pożyczek. Wiele osób zaciąga kredyty gotówkowe właśnie w tym korzystnym okresie finansowym, bowiem mają oni świadomość tego, że poziom stóp prędzej czy później ulegnie podwyższeniu, a zatem oferty będą mniej korzystne dla kredytobiorcy.

Powodów do pożyczania Polacy mają mnóstwo. Nic więc dziwnego w tym, że pożyczają. Zarobki są wciąż stosunkowo zbyt niskie, aby myśleć o zaspokojeniu wszystkich najważniejszych potrzeb w terminie. Efektem tego jest na przykład zwiększone niemal o połowę zainteresowanie kredytami gotówkowymi w okresie przedświątecznym.

Na co Polacy przeznaczają kredyty gotówkowe?

Jak się okazuje, coraz większa grupa Polaków kredyt gotówkowy zaciąga wcale nie z myślą o hucznych urodzinach czy wyjątkowych świętach. Najczęściej pożyczamy bowiem na realizację bieżących potrzeb i łatanie dziury w domowym budżecie. Między innymi dlatego tak wiele osób popada w spiralę długów, z której bardzo ciężko się wydostać. Kredyty gotówkowe Polacy zaciągają bardzo często także z myślą o zakupie sprzętu RTV i AGD. Choć może się to kojarzyć głównie z zakupem telewizorów, rzeczywistość jest bardziej złożona. Bardzo duża grupa kredytobiorców najtańsze kredyty gotówkowe zaciąga z myślą o zakupie pralki lub lodówki – często w miejsce świeżo zepsutej.

Kiedy przyjrzymy się sytuacji klasycznej polskie rodziny o niskich zarobkach okazuje się, ze tak naprawdę w każdym miesiącu pojawia się potrzeba finansowania jakiegoś wydarzenia. Może chodzić o ubranie dla dzieci, zabiegi stomatologiczne, mały remont czy zakup książek dla dzieci w wieku szkolnym. Powodów do kredytowania jest mnóstwo. Między innymi z tego powodu, najlepsze kredyty gotówkowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

Co jest ważne przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Nie ulega wątpliwości, że kluczowe dla uniknięcia potencjalnych problemów ze spłatą kredytu gotówkowego jest osiąganie określonej ilości dochodów. Oprócz posiadania odpowiedniej ilości wpływów, istotne są także samokontrola oraz samodyscyplina. Chodzi tutaj między innymi o unikanie zaciągania kolejnych zobowiązań, które mogą spowodować mniejsze lub większe problemy ze spłatą kredytów. Samodyscyplina rozumiana jest zatem jako myślenie o tym, że po pierwsze trzeba spłacić ratę kredytu. Banki nie mogą bowiem odpuścić spłat. Skoro pożyczyły gotówkę, będą żądać jej zwrotu. Brak spłat powoduje mało przyjemny kontakt z firmą windykacyjną, która zrobi wszystko żeby odzyskać zadłużenie – w końcu za to jej płacą. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu napotkamy na trudności ze spłatą kredytu, warto zwrócić się do banku np. o zmniejszenie rat, wydłużenie kredytu czy wakacje kredytowe. Możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo. Najgorsze co jednak można zrobić to brak kontaktu i próby porozumienia się z bankiem, przy jednoczesnym niespłacaniu zadłużenia (które jak wiadomo będzie rosło z dnia na dzień, zgodnie z regulaminem banku dot. odsetek).